Małgorzata Bętkowska

o mnie

Zafascynowana akwarelą. To nie jest technika dla każdego. Wymaga cierpliwości, wytrwałości i dobrego warsztatu. Jest bezlitosna, nie pozwala artyście na tuszowanie błędów i nanoszenie poprawek. Każdy detal musi być przemyślany. Poznajmy akwarelę, jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających technik malarskich. Indywidualne rozwiązania artystyczne są dla niej nie lada wyzwaniem. Technika ta, wymagająca stosowania unikatowych, indywidualnych rozwiązań artystycznych, polega na malowaniu wodną zawiesiną pigmentów na chłonnym podobraziu – zwyczajowo na celulozowym lub bawełnianym papierze. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną.

Bio

Małgorzata Bętkowska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i wielką miłośniczką natury. Ukończyła też studia podyplomowe na Wydziale Matematyki i Informatyki tejże uczelni. Przez cztery dekady poszukiwań osobistych wypowiedzi sięgała do różnych tematów, form i technik plastycznych. Zaintrygowała ją dynamika i ekspresja wszelkich form oraz niekonwencjonalność rozwiązań plastycznych. Maluje, rysuje, eksperymentuje z grafiką, uwielbia fotografię. Do swych działań twórczych najchętniej wykorzystuje farby olejne, akrylowe, a przede wszystkim akwarelowe.

Historia

Malarstwo jest dla niej jak muzyka; ma swoje tony, barwy, akcenty i nastrój. W obrazach Małgorzaty Bętkowskiej zauważalna jest fascynacja impresjonizmem. W wyjątkowy sposób uchwytuje istotę chwili w czasie, czaruje kolorem, wywołuje wrażenia. Jak sama twierdzi w tym kierunku zakochana byłą od zawsze. Najchętniej powraca do tematu „KWIATY”. Chce sprecyzować uczucia, które maluje pomiędzy kwiatami. Są to poczucie wolności, wiatr, cisza, zapach, spokój, radość , taniec, z tym, że na przykład poczucie wolności wyglądać może jak maki na wietrze, rzeka chabrów, lub morze rumianków.

Praca z dziećmi

Bez reszty zaangażowana w pracę z dziećmi i z młodzieżą. Jest autorką kilku programów autorskich kształtujących osobowość młodego twórcy. Uważa, że twórcza ekspresja jest podstawą do obudzenia wyobraźni ,wrażliwości i kreatywności. W wieloletniej praktyce dydaktycznej podejmowała działania eksperymentalne. Przedmiotem jej pracy badawczej jest ta forma spontanicznej działalności dziecka, którą na początku naszego stulecia przyjęło się określać jako twórczość artystyczną. Jej to właśnie poświęciła się bez reszty.

Najciekawsze
wydarzenia
z życia malarki

  • Odkrycie pasji do sztuki i malarstwa. Chęć tworzenia własnych kompozycji według własnego spojrzenia na świat i interpretacji otoczenia.

  • Edukacja i rozwój swojej pasji, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Doskonalenie w lokalnym warsztacie oraz praca z młodzieżą.

  • Zagłębienie się w kompozycje kwiatowe, których uważna obserwacja pozwala skupić się na różnorodności i bogactwie natury. Wielość kolorów sprawia, że osiąga zestawienia bogatsze, bardziej zróżnicowane.

  • Czas zarażania pasją do malarstwa młodszych pokoleń i przekazywania solidnych wartości. Współorganizowanie wielu wystaw w szkołach, muzeach i domach kultury.

  • Fascynacja akwarelą. Rozwój własnego warsztatu  i realizacja pasji twórczej w trzech cyklach tematycznych: “Kwiaty”, “Drzewa” oraz “Pejzaże”.

Warsztat pracy Małgorzaty

Olej

Akwarela

Akryl

Rysunek

Pastela

Grafika